Dziewczyna z bulimią

Bulimia – na czym polega, jakie są jej objawy, jak ją leczyć?

Bulimia dotyka przede wszystkim kobiety w młodym wieku, chociaż czasami cierpią na nią również mężczyźni. Znacznie rzadziej występuje u osób starszych. Żarłoczność psychiczna, czyli zaburzenia odżywiania to dość powszechny problem. Niestety bardzo często towarzyszą jej też inne choroby. Na czym polega bulimia? Jak rozpoznać objawy? Jak pomóc osobie z bulimią? Czy cierpią na nią również dzieci? Wszystkie wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Na czym polega bulimia?

Większość z nas pewnie słyszała to pojęcie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, na czym polega bulimia. Osoba, która zmaga się z tą jednostką chorobową, nadmiernie się objada, a następnie na różne sposoby próbuje pozbyć się przyjętych kalorii. Należy zaznaczyć, że objadanie się następuje incydentalnie. Bulimik zjada spore ilości pokarmów w bardzo krótkim czasie. Poza wywoływaniem wymiotów często osoby chore stosuję dodatkowe „wspomagacze” w postaci środków moczopędnych i przeczyszczających. Nierzadko też ćwiczą zbyt intensywnie. W nielicznych przypadkach mogą zachorować na nie również mniejsze dzieci.

Kobieta z bulimią
Źródło: Pixabay

Bulimia – jak rozpoznać objawy?

Zaburzenia odżywiania bardzo często są przez chorych skrupulatnie ukrywane. Jednak bliższa obserwacja może pomóc rozpoznać objawy. Przede wszystkim bulimia, jak wspomniano powyżej, objawia się objadaniem. Jeśli dana osoba nie robi tego poza wzrokiem innych, to przyjęta ilość pokarmów w niewielkich odstępach czasu może być zaskakująca. Kolejnym objawem jest niezdrowe zainteresowanie prawidłową masą ciała i wykonywanie czynności, które pomogą ją szybko zmniejszyć. Zresztą osoby z zaburzeniem odżywiania praktycznie zawsze przeprowadzają samoocenę, właśnie przez pryzmat wagi. Nawet gdy jest absurdalnie niska, to i tak znajdzie się coś, co można „poprawić”. Rozpoznać objawy można również po tym, jak wilczy głód pojawia się systematycznie, minimum raz w tygodniu.

Bulimia – jaki są jej objawy?

Bulimia to nie tylko zaburzenia odżywiania, ale też problemy psychiczne. Chory ma obsesję na punkcie spożywanych kalorii i swojej wagi. Bardzo często woli spożywać posiłki w samotności, niechętnie zasiada do stołu z innymi domownikami. Jednak nie unika rozmów na temat jedzenia, czy gotowania, a wręcz odwrotnie. Bulimik może pochwalić się rozległą wiedzą kulinarną, a zwłaszcza kalorycznością produktów bądź całych posiłków. Wcale nie musi sięgać po dostępne kalkulatory, ponieważ jest na tyle zaabsorbowany liczeniem kalorii na co dzień, że nie jest mu to zwyczajnie potrzebne. Powodem do niepokoju mogą być też wizyty w toalecie zaraz po przyjęciu pokarmu oraz wygląd zewnętrzny. Chorzy, próbując ukryć „mankamenty” swojego ciała pod szerokimi i luźnymi ubraniami. Poza tym bulimii towarzyszy też spadek formy, czyli gorsza koncentracja i ciągłe uczucie zimna.

Jak pomóc osobie cierpiącej na zaburzenia odżywiania?

Bulimia. Skoro wiadomo już, jakie są jej objawy, warto także dowiedzieć się, jak pomóc osobie, która na nią cierpi. Należy zaznaczyć, że nie da się wyjść z choroby bez fachowej pomocy. Tylko psychiatra lub psycholog i terapia mogą skutecznie pomóc. W trakcie leczenia przede wszystkim powinien zmienić się sposób myślenia o własnym ciele. Na terapii specjalista będzie się starał pokazać, że masa ciała nie jest najważniejsza, a chorego jest już i tak zbyt niska. Konieczne będzie także nawiązanie współpracy z dietetykiem, który ustali nowy jadłospis i pomoże uzupełnić niedobory witamin i minerałów powstałych na skutek choroby. Niestety bulimii towarzyszy często depresja, którą należy leczyć farmakologicznie.

Leczenie farmakologiczne bulimi
Źródło: Pixabay

Bulimia – prawdziwe historie

W różnego rodzaju książkach, serwisach internetowych, czy czasopismach można znaleźć wiele historii osób, które podjęły walkę z bulimią i ją wygrały. Warto o nich wspomnieć, ponieważ to one pokazują, że z tej strasznej choroby można wyjść. Oto prawdziwe historie zwykłych ludzi:

• Magda cierpiała na chorobę 8 lat. Wszystko zaczęło się w szkole podstawowej, gdzie inne dzieci ją wyśmiewały ze względu na lekką nadwagę. Bulimia nawracała co jakiś czas. Dopiero na studiach poznała mężczyznę, w którym się zakochała. To on przekonał ją do tego, aby udała się na terapię i walczyła o własne zdrowie i życie. Wygrała.
  • Druga prawdziwa historia dotyczy Dominiki, która uwierzyła w siłę wymiotów przez grypę żołądkową. Od początku szkoły czuła się większa i cięższa od innych dziewczynek. Jednak dopiero w gimnazjum uznała, że chce schudnąć. Wymioty i biegunka w czasie grypy sprawiły, że zgubiła kilka kilogramów. Od tego czasu po każdym posiłku biegła do łazienki, by zwrócić zjedzone kalorie. Kiedy organizm Dominiki był na tyle wycieńczony, że bronił się przed kolejnymi wymiotami, dziewczyna zaczęła się głodzić. W międzyczasie pracowała jako instruktorka tańca, co powodowała, że chudła jeszcze szybciej. Mimo złego samopoczucia nie przestawała. Wizyty u niedokształconego dietetyka i psychologa nie pomogły. Dopiero gdy koleżanka poleciła jej trenera personalnego, rozpoczęła walkę z chorobą i wyszła z niej!

Prawdziwe historie nie dotyczą tylko zwykłych ludzi, również celebryci mogą zachorować na bulimię. Ze znanych osób, które z nią walczyli, można wymienić, chociażby: Mikołaja Roznerskiego Beatę Pawlikowską, Monikę Miller, Lady Gagę, czy też Izę Miko.

1 thought on “Bulimia – na czym polega, jakie są jej objawy, jak ją leczyć?

1. Bardzo ciężka choroba. Wiem, bo moje dziecko tego doświadczało i wiem co to znaczy. Warto jednak walczyć o siebie! Trzymam kciuki za wszystkich, zmagających się z bulimią.