Niezależnie od tego, czy masz stłuczoną rękę czy kolano, większość ludzi uważa, że siniaki są nieestetyczne i nieprzyjemne. W większości przypadków nie są one niczym poważnym, jednak wiedza o tym, jak szybciej pozbyć się siniaków, jest popularnym tematem. Siniaki powstają w wyniku urazu lub uderzenia w określoną część ciała, które powoduje pęknięcie naczyń krwionośnych znajdujących się pod skórą. Krew wycieka z naczyń, powodując przebarwienia, opuchliznę i ból.
Siniaki mogą być również spowodowane niedoborem składników odżywczych, stosowaniem niektórych leków lub zaburzeniami krwawienia. Kobiety zazwyczaj łatwiej niż mężczyźni nabijają sobie siniaki. Jeśli zastanawiasz się, jak szybko pozbyć się siniaków, istnieje wiele naturalnych środków na siniaki, które mogą Ci pomóc, i wcale nie są one trudne ani skomplikowane!
Cudotwórcza dieta
Dieta danej osoby może mieć wpływ na wszystkie aspekty jej zdrowia, w tym na sposób gojenia się ran i siniaków. Niektóre produkty spożywcze mogą wzmacniać naczynia krwionośne organizmu, co może zminimalizować powstawanie siniaków.
Inne produkty spożywcze pomagają utrzymać skórę i tkanki ciała w dobrej kondycji i elastyczności. Spożywanie zdrowej, zrównoważonej diety, w której skład wchodzą następujące produkty, może pomóc w zapobieganiu siniakom lub ich gojeniu.
Ananas. Spożywanie świeżego ananasa dostarcza organizmowi naturalną dawkę bromeliny, która może pomóc w szybszym gojeniu się siniaków.
Owoce zawierające naturalną kwercetynę. Do produktów spożywczych zawierających duże ilości kwercetyny należą jabłka, owoce cytrusowe, czerwona cebula, ciemne jagody i wiśnie oraz zielone warzywa liściaste. Owoce cytrusowe. Jedno z badań wykazało, że flawonoidy cytrusowe znacząco poprawiły stan siniaków u seniorów cierpiących na plamicę starczą, czyli ciągłe siniaki. Owoce cytrusowe to pomarańcze, mandarynki i cytryny.
Żywność zawierająca witaminę K. Dieta zawierająca witaminę K zapobiega jej niedoborom i może zmniejszyć ryzyko powstawania siniaków. Dobrym jej źródłem są jarmuż, szpinak, brokuły, brukselka, sałata, soja, truskawki i borówki. Chude białko. Ryby, drób, tofu i chude mięso dostarczają białka, które pomaga wzmocnić naczynia włosowate. Unikaj źródeł białka zawierających duże ilości tłuszczów nasyconych i cholesterolu, takich jak hamburgery czy smażone mięsa. Pokarmy bogate w cynk. Cynk pomaga organizmowi w gojeniu się ran i tkanek. Dobre źródła cynku to krab, homar, szpinak, pestki dyni i rośliny strączkowe.
Ciepło i zimno
Jest to pierwszy środek na liście najlepszych naturalnych domowych sposobów na siniaki. Przyłożenie zimna to pierwsza rzecz, jaką powinieneś zrobić w przypadku siniaków. Nie tylko pomoże Ci poczuć się komfortowo, łagodząc ból, ale także zmniejszy opuchliznę. Przyłożenie kompresu z lodu bezpośrednio po urazie może pomóc w zmniejszeniu przepływu krwi wokół uszkodzonego obszaru. Schłodzenie naczyń krwionośnych może zmniejszyć ilość krwi wyciekającej do otaczającej tkanki. Dlatego może to zmniejszyć widoczność siniaka i złagodzić obrzęk. Wskazówki: umieść kostki lodu w ręczniku i przyłóż bezpośrednio do siniaka. Przyłóż ją do siniaka na 20 minut, aby zmniejszyć obrzęk i ból. Uwaga: ten środek należy stosować wyłącznie u młodych i zdrowych osób, które nie cierpią na hipotermię.
Na liście naturalnych domowych sposobów na siniaki nie może zabraknąć ciepłego kompresu. Ciepły okład stosuje się, gdy po 2 dniach od zrobienia okładu z lodu siniak pozostaje, lub w przypadku silnego wstrząsu i krwiaka. Pomaga on także zmniejszyć obrzęk i ból, zwłaszcza po kolizji. Wskazówki: siniaki często pojawiają się po zderzeniu, co utrudnia krążenie krwi. Należy przykryć stłuczenie ciepłym ręcznikiem i delikatnie przyłożyć go do stłuczenia. Delikatnie masuj, aby zapewnić dobre krążenie krwi. Środek ten należy stosować u dzieci i osób starszych, ponieważ są one podatne na hipotermię, jeśli zastosujemy zimny okład.
Środki na stłuczenia dla sportowców
Maść cynkowa to od dawna ulubiony środek sportowców na skaleczenia, otarcia, podrażnienia skóry i siniaki. Komosa zawiera alantoinę, która pomaga w naprawie uszkodzonych tkanek. Dzięki zawartości kwasu rozmarynowego zioło to ma znaczne działanie przeciwzapalne. Komosę stosuje się na skórę w przypadku wrzodów, ran, bólów mięśni, siniaków, reumatoidalnego zapalenia stawów, żylaków, podagry i złamań.
Najlepsze metody leczenia to odpoczynek, okłady z lodu, ucisk i uniesienie. Osoby z tego typu urazem powinny odpoczywać i przykładać okłady z lodu do uszkodzonego miejsca, aby zapobiec powiększaniu się siniaka i zmniejszyć obrzęk. Czy należy rozcierać siniaki? Rozcieraj go. Siniaki powstają na skutek nagromadzenia się krwi w miejscu znajdującym się blisko powierzchni skóry. Jeżeli jesteś w stanie znieść ból, pocieranie siniaka spowoduje rozproszenie krwi i zmniejszenie przebarwienia.
Chyba jednak maści z apteki są najbardziej skuteczne. Przynajmniej dla mnie. Jednak artykuł bardzo ciekawy 🙂 Bedę zaglądać częściej 🙂 Pozdrawiam!