Przyszła mama ma na swoim brzuchu małe buciki dla niemowlaka

Jak przygotować się na bycie mamą?

Gdy po raz pierwszy zobaczysz na monitorze zdjęcie USG swojego dziecka, nic nie będzie już takie jak wcześniej. Jak przygotować się do tej ważnej roli w życiu, aby powitanie nowego członka rodziny nie wiązało się ze stresem? Poznaj nasze wskazówki.

Jak być mamą – zobacz, jak możesz się przygotować?

• Jak zadbać o zdrowie swoje i dziecka w czasie ciąży?
  • Czytaj poradniki dla przyszłych mam, by zyskać niezbędną wiedzę
  • Zapisz się do szkoły rodzenia
  • Zaplanuj wyprawkę

Zadbaj o zdrowie dziecka jeszcze przed narodzinami

Każdemu rodzicowi zależy na tym, by dziecko było zdrowe i niczego mu nie brakowało. Choć brzuch mamy jest bezpieczną przystanią, która chroni przed wieloma zagrożeniami, to jednak nie przed wszystkimi. Warto więc trzymać rękę na pulsie i stosować się do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego ciążę.

Pamiętaj o tym, że dzisiejsza medycyna jest bardzo zaawansowana i wiele zagrożeń dla jeszcze nienarodzonego dziecka może zostać wyeliminowanych, zanim przerodzą się w poważne problemy zagrażające jego życiu. Regularne wykonywanie wszystkich zaleconych badań i niepomijanie wizyt u ginekologa to klucz do bezproblemowego donoszenia ciąży i urodzenia zdrowego dziecka.

Nie bój się szukania pomocy – poradniki dla przyszłych mam to praktyczna wiedza

Wbrew pozorom, umiejętności związane z pielęgnowaniem noworodka wcale nie są zapisane w kodzie genetycznym i trzeba się ich nauczyć. Nie ma zatem nic złego w tym, że poszukujesz wiedzy na ten temat na własną rękę. Ba! To świetnie, że podchodzisz do nowej roli w życiu w tak odpowiedzialny sposób.

Gdzie szukać sprawdzonych informacji o tym, jak przygotować się na powitanie nowego członka rodziny? W kompleksowych poradnikach dla przyszłych mam, które obejmują tematykę od pierwszych badań ciążowych po wspieranie rozwoju dziecka w kolejnych miesiącach. Zwróć jednak uwagę na to, by korzystać z dobrych i sprawdzonych źródeł podpartych cenioną literaturą branżową.

Co z radami od osób z rodziny czy przyjaciół? Należy do nich podchodzić z rozsądkiem i samodzielnie osądzać, czy warto się do nich stosować. Ostatecznie to Ty jesteś mamą i wiesz najlepiej, czego potrzebuje Twoje dziecko. Nie musisz zatem kierować się presją społeczną wywieraną przez najbliższe otoczenie czy wręcz nieznane osoby z Internetu.

Rozważ zapisanie do szkoły rodzenia

Co prawda szkoły rodzenia nie są w Polsce tak popularne, jak chociażby u naszych zachodnich sąsiadek, jednak zdecydowanie warto pomyśleć o skorzystaniu z takich usług.
Spodziewasz się nie pierwszego, lecz kolejnego dziecka i nie masz wcześniejszych doświadczeń ze szkołą rodzenia? Zajęcia są przeznaczone nie tylko dla rodziców spodziewających się pierwszej pociechy, lecz również tych, którzy mają już za sobą pewien bagaż doświadczeń. Skonfrontowanie ich z wiedzą pozyskaną z nowego źródła może dostarczyć nowych informacji, które ułatwią zajmowanie się noworodkiem i oszczędzą świeżo upieczonym rodzicom sporo stresu.

Przygotuj wyprawkę z wyprzedzeniem

Pierwsze tygodnie z noworodkiem będą ciężkie niezależnie od tego, jak świetnie się do tego przygotujesz. Po pierwsze, poród to ogromny wysiłek dla kobiecego organizmu, podobnie jak późniejsze dochodzenie do siebie podczas połogu. Po drugie, w początkowym okresie noworodek będzie całkowicie absorbować Twoją uwagę i opieka nad nim może być wyjątkowo trudna. Ale spokojnie, ten etap szybko minie. Po prostu musisz poznać się dzieckiem, a ono przyzwyczaić do tego, że znajduje się po drugiej stronie Twojego brzucha i w całkowicie innych okolicznościach niż przez ostatnie 9 miesięcy.

Z tego powodu warto zadbać o to, by wszystkie niezbędne akcesoria niemowlęce czekały na Ciebie w domu, gdy wrócisz ze szpitala z nowym członkiem rodziny. Dzięki temu nie będziesz się stresować tym, że czekają Cię wielkie zakupy, a Ty nie masz siły na wyjście do sklepu – lub nie jesteś w stanie tego zrobić, bo dziecko płacze, gdy tylko na chwilę je odłożysz.
Przy kompletowaniu wyprawki na pierwsze miesiące z dzieckiem warto kierować się minimalistycznymi pobudkami. Jest to okres, w którym niemowlę szybko i rośnie i przybiera na wadze. W krótkim czasie trzeba będzie zatem wymienić część ubranek na nowe w większym rozmiarze.